Zespół pałacowo– parkowy Mycielskich we Wiśniowej Drukuj

Zespół pałacowo - parkowy (Mycielskich), w skład którego wchodzą : Pałac z przełomu XVII , XVIII wieku , barokowa oficyna z XV w., oraz zabytkowy park z wieloma pomnikami przyrody oraz ciekawą aleją grabową.

Pałac wzniesiony został na początku XVIII w. dla Firlejów jasko murowany dwór myśliwski na rzucie prostokąta, piętrowy, dwuskrzydłowy z sienią na osi, oraz z wieżą od frontu, w

której na piętrze znajdowała się kaplica. Pałac został uszkodzony w 1772 r. w czasie walk konfederatów barskich. Przebudowany w latach 1779-1780 staraniem Rocha Jabłonowskiego, w stylu saskiego rokoko wg planów nieznanego architekta. Przekształcony gruntownie w latach 1871-1872 staraniem hr. Franciszka Mycielskiego wg projektu Filipa Pokutyńskiego (podwyższono górną kondygnację, odbudowano klatkę schodową, wykonano nowe podziały wnętrza, kaplicę na parterze, elewację zewnętrzne i dach). Częściowo uszkodzony w czasie działań wojennych 1915 r. Restaurowany w latach 1932 -1933 i po drugiej wojnie światowej. Układ wnętrz dwutraktowy, murowany z kamienia i cegły. Na parterze na osi sień od zach. tzw. pokój sklepiony (dawny skarbiec), nakryty kolebką. W pomieszczeniach na piętrze salon i jadalnia (dwa kominki murowane 1871- 1872 r.), portale kamienne, dach kryty dachówką.

Oficyna. Zapewne pierwotny dwór, wzmiankowany w 1566 r., układ wnętrza przekształcony w XVIII i XX w. Murowany z kamienia na rzucie kwadratu, piętrowy, na piwnicach sklepionych kolebkowo, wnętrze dwutraktowe złożone z sześciu pomieszczeń na każdej kondygnacji. Na parterze potężny piec z kominem. W XVIII w. narożniki zaokrąglono, ujęte lizenami, gzyms wieńczący profilowany.

 

 

Mit o powstaniu budynku oficyny w Wiśniowej.
Było to bardzo, bardzo dawno. Podczas biesiady doszło do układu pomiędzy ówczesnym właścicielem Twierdzy koło Frysztaka a właścicielem Wiśniowej. Układ czy też jak powiedzielibyśmy dziś zakład, polegał na tym iż właściciel Wiśniowej w jeden dzień od wschodu do zachodu słońca przewiezie kamień i cegłę z ruin tajemniczej warowni w Twierdzy do Wiśniowej.

W oznaczony upalny letni dzień, stanęli poddani wraz z wołami, końmi i wozami a było ich tyle, że nie można było nastarczyć wody do pojenia zwierząt i wiele z nich padło. Kamień i cegła zostały jednak przewiezione, jako budulec w ciągu jednego dnia zgodnie z układem. Taka jest wersja powstania budynku oficyny we Wiśniowej gdzie dziś ma swoją siedzibę przedszkole.

 

Galeria zdjęć

 
Reklama

Kontakt

Reklama
Reklama
Reklama

Multimedia

Reklama

Polecane strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama