Drukuj

Plac zabaw to przestrzeń do zabawy dla dzieci oraz ich rozwoju społecznego, motorycznego i umysłowego. To miejsce, gdzie swój początek mają wieloletnie przyjaźnie. Poza wspaniałą zabawą i rozwojem dzieci, place zabaw dają dziecku szereg innych korzyści! Jakich? Sprawdź!

Aktywna zabawa na świeżym powietrzu

Ogromną zaletą placów zabaw jest to, że znajdują się one na świeżym powietrzu. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy dzieci spędzają tak dużo czasu w domach, przed telewizorem czy przed komputerem. To właśnie, kiedy dzieci intensywnie rosną, ruch na świeżym powietrzu jest bardzo potrzebny. Kontakt z naturą wzmacnia ich układ odpornościowy. Dzieci stają się bardziej odporne na wszelkiego rodzaju bakterie, drobnoustroje i zwykły brud, uczą  się także dostosowywać do różnych warunków pogodowych, od słońca, poprzez deszcz i wiatr. Jednocześnie kontakt z promieniami słońca jest wręcz niezbędny do wytworzenia przez ich organizmy witaminy D, niezwykle ważnej dla prawidłowego rozwoju każdego  dziecka. Nie należy zapominać również o tym, iż aktywność na świeżym powietrzu pomaga zaostrzyć apetyt, co jest niezwykle istotne u dzieci borykających się z zaburzeniami łaknienia. Zabawa na placu zabaw to doskonały pomysł na zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu. Pokonywanie różnych przeszkód, wspinanie się, wchodzenie, przechodzenie przez ruchome pomosty, to wyzwania, które pomagają dziecku rozwijać umiejętności motoryczne, ale także poznawać własne ograniczenia i możliwości. Stąd też aktywna zabawa odpowiednio dostosowana do wieku i predyspozycji dziecka, poprawia jego sprawność, wzmacnia kości i stawy, wzmacnia mięśnie całego ciała, koordynację ruchów, ćwiczy równowagę.

Duża dawka radości

Zabawa na placu zabaw daje dzieciom wiele radości i bardzo chętnie spędzają tam wolny czas. Bez wątpienia to raj dla maluchów, który daje im poczucie swobody i wolności. Dzieci się wygłupiają, śmieją, krzyczą, biegają i rozładowują swoją energię. Poprzez ruch w organizmie dziecka wytwarzają się endorfiny tzw. hormony szczęścia,  które mają bezpośredni wpływ na dobre samopoczucie dziecka. Brytyjscy naukowcy stwierdzili, że już 5 minut aktywności na świeżym powietrzu wystarczy, aby poprawić samopoczucie psychofizyczne zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej.

Rozwój emocjonalny i społeczny

Kontakt z rówieśnikami to nie tylko niepodważalna przyjemność, ale także wyzwanie. Każde dziecko cechuje się innym charakterem a wspólna zabawa pomaga go szlifować i uczyć poprawnych zachowań społecznych. Bezpośredni kontakt z rówieśnikami uczy budować relacje międzyludzkie. Kolejka do wejścia, zjeżdżalni, wymiana zabawkami, zaproszenie do wspólnej zabawy uczą współpracy, nawiązywania relacji, funkcjonowania w grupie rówieśników, a także współzawodnictwa. Doświadczenia zdobyte podczas wspólnej zabawy są doskonałą bazą doświadczeń na przyszłość. Dzięki zabawie z innymi dziećmi nasze dziecko ma możliwość poznania własnych możliwości, emocji, doświadcza nowych uczuć, pozytywnych i negatywnych.

Pozytywne spożytkowanie energii, rozładowanie emocji

Dzieci mają naturalną potrzebę pobudzania systemu nerwowego. Jeśli ma zbyt mało dostarczonych różnorodnych bodźców układ nerwowy nie pracuje prawidłowo. Zabawa na placu zabaw dostarcza dzieciom bodźców, które sprawią, że będzie dobrze funkcjonowało w wielu grupach.

Zacieśnianie więzi

Podstawą udanej i rozwijającej dziecko zabawy jest opiekun, który czuwa, ale jednocześnie daje dziecku swobodę w poznawaniu własnych umiejętności. Dlatego warto podczas zabawy okazywać dziecku wsparcie i zaufanie. Warto być, obserwować, asystować dziecku, chwalić za postępy i dokonania.  Wpłynie to pozytywnie na wzajemne relacje, ponieważ nic tak nie łączy, jak wspólna zabawa.

Podsumowując, plac zabaw:

  1. 1. Jest skutecznym lekarstwem na poprawę humoru
    Wystarczy popatrzeć na twarze dzieci, które wchodzą na plac zabaw. Radość wyzwala w organizmie substancje chemiczne, które korzystnie wpływają na pracę mózgu i jeszcze bardziej poprawiają nastrój dziecka.

2. Działa uspokajająco
Taki zbawienny wpływ może mieć huśtanie. Oddziałuje na część układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za prawidłową równowagę. Dobrze wpływa także na koncentrację i skupienie. 

3. Pozwala dziecku usprawnić ciało
Dzięki sprzętom na placu zabaw dzieci uczą się kontrolować ciało, poznają jego ograniczenia, zdobywają umiejętność koordynowania i planowania ruchów.


4. Daje okazję do nawiązania kontaktów
Zabawa na placu zabaw to trening współpracy, kreatywności i współzawodnictwa. Dzieci poznają zasady współżycia w grupie, ale też lepiej rozumieją własne możliwości. Zaczynają się uczyć, jak budować relacje z innymi maluchami. Zdobywają wiedzę o sobie i kontaktach między rówieśnikami. A przy tym doświadczają różnych – pozytywnych oraz tych mniej przyjemnych  uczuć.

5. Zapewnia odpowiednią porcję tlenu
Zaletą placów zabaw jest to, że są na dworze, a małe dzieci zwykle zbyt dużo czasu spędzają w domu. Gdy szybko rosną, potrzebny jest im ruch na świeżym powietrzu, by dobrze rozwijały się fizycznie. 

6. Zwiększa sprawność intelektualną
Liczne atrakcje i zabawy sprawnościowe dostępne na placu zabaw, angażują wiele zmysłów (m.in. dotyku, wzroku, równowagi) i powodują, że w mózgu w tym samym czasie do pracy pobudzanych jest wiele komórek. Tworzą się między nimi nowe połączenia i wzmacniają te, które już istnieją.

7. Uczy pewności ruchów i odwagi
Malec na zjeżdżalni, ruchomym moście  łapie równowagę, oswaja się z tym, że jego ciało bezwładnie zjeżdża na zjeżdżalni, a przy okazji uczy się asekurować przed upadkiem i dowiaduje się, jak bezpiecznie wylądować.

 

Zapraszamy na nasze place zabaw!